Uchwyty samochodowe – jak wybrać?

Pojawianie się coraz to nowszych modeli smartfonów, to wyzwanie dla producentów akcesoriów. Szerokie możliwości urządzeń mobilnych, sprawia że mogą być one wykorzystywane nie tylko do nawiązywania i odbierania połączeń, lecz także jako urządzenie do odtwarzania muzyki czy nawigacja.
Szczególnie ta ostania funkcja jest bardzo przydatna kierowcom, którzy nierzadko wyruszają w dłuższe trasy. Umożliwia to bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Aby jednak to mogło nastąpić, należy prawidłowo przymocować telefon tak, aby jego ekran był widoczny, jednocześnie nie zasłaniając drogi.

W tym celu najczęściej nabywamy profesjonalne uchwyty samochodowe. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór tego typu produktów. Jednak należy uważać na niskiej jakości asortyment, który może stworzyć bardzo duże zagrożenie podczas jazdy, np. osuwając się z szyby i spadając nam na nogi.

Wybór uchwytu powinien być przemyślany. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, którymi należy się kierować, wybierając odpowiedni produkt.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając samochodowy uchwyt na telefon?

Pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest oczywiście jakość wykonania. Zasada jest generalnie prosta. Im lepsza tym urządzenie będzie bardziej wytrzymałe i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Cena jest tutaj zazwyczaj odzwierciedleniem jakości. Tanie rozwiązanie niestety mogą nie sprawdzić się w przypadku nowszych telefonów, które zazwyczaj ważą swoje. Poza tym materiał wykonania w budżetowych modelach pozostawia wiele do życzenia i stanowczo odradzamy taki wybór. Wszak jest to inwestycja na bardzo długi czas, warto więc dołożyć kilkadziesiąt złotych do produktu z wyższej półki.

Wymiar uchwytu i urządzenia – jest to sprawa dość indywidualna, przede wszystkim zależy od wielkości urządzenia, które chcemy w nim używać oraz przestrzeni, którą dysponujemy w aucie. Należy dobrać uchwyt tak, aby nie ograniczał nam widoczności, a jednocześnie był wstanie zapewnić odpowiednią ochronę naszemu urządzeniu.

Jakie są typy uchwytów samochodowych?

Powyższe czynniki bezwzględnie należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Jednak jest jeszcze jeden ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Chodzi o typ uchwytu. Na rynku istnieje kilka rodzajów tego produktu. Poniżej przedstawimy najbardziej popularne i pokrótce omówimy ich wady i zalety.

Uchwyty samochodowe na szybę z przyssawką

To jeden z najbardziej cenionych produktów tego typu. Uchwyty tego rodzaju swoją popularność zawdzięcza bliskość szyby, dzięki czemu nie musimy odrywać wzroku podczas kierowania pojazdem. Jest to bardzo stabilne rozwiązanie, które oferuje dużą swobodę w odpowiednim ustawieniu urządzenia. Na plus należy również zaliczyć łatwy montaż i demontaż w razie potrzeby.

Minusem tego rozwiązania, szczególnie w tańszych wersjach, może być słabej jakości przyssawka, która z czasem traci swoje właściwości. Nieumiejętnie przyklejona może odpaść w trakcie jazdy i spowodować duże niebezpieczeństwo.

Uchwyty samochodowe do kratki nawiewu

Tego typu produkty zyskują coraz większą popularność. Nie ograniczają pola widzenia, a kierowca ma szybki i łatwy dostęp do urządzenia. Plusem jest łatwy montaż.

Wadą jest z pewnością możliwość uszkodzenia kratki wentylacyjnej oraz zasłonięcia jej, co spowoduje gorszą wentylacje. Zimą, gdy puszczamy ciepłe powietrze, plecki telefonu mogą zbytnio się nagrzewać. W zależności od modelu auta, kratki mogą nie akceptować takiego rozwiązania. Często również takie uchwyty nie wytrzymują ciężaru większych smartfonów.

Uchwyty samochodowe magnetyczne

Składa się z uchwytu kulistego i silnego magnesu neodymowego, do którego przyczepiamy smartfona. Atutem takiego rozwiązania jest dowolność oraz łatwość jego montażu.

Minus to wątpliwa współpraca telefonów z plastikową powierzchnią z takim urządzeniem oraz możliwe zakłócenia pracy GPS przez magnes.

Mata antypoślizgowa na deskę rozdzielczą

To rozwiązanie szczególnie pomocne dla osób, które posiadają małe oraz lekkie smartfony. Taką matę możemy zamontować w dowolnym miejscu, a sam montaż i demontaż jest dziecinnie prosty. Plusem jest to, że nie ogranicza widoczności.

Bardzo łatwo można się domyślić, że mocowanie nie jest bardzo stabilne. Istnieje więc duże ryzyko przemieszczenia się urządzenia, szczególnie przy ostrych manewrach.

5/5 - (1 vote)